2021. gada 9. maijs
A- A A+
Viegli lasīt

Izbaudi pastaigas Smiltenes novadā!

Foto: Evija Ziemiņa

Vai zināji, ka Smiltenes novadā sākas viena no divām upēm Latvijā, kuras nosaukums ir vīriešu dzimtē?  Jā, Abuls ir pie mums! Dodies nesteidzīgā pastaigā pa Veco parku, tur redzēsi kā upe met lokus un dzirdēsi cik skanīgi mutuļo ūdens. Smiltenes muižas īpašnieks firsts Pauls Līvens 1901. gadā pirmo reizi izmantoja Abula upes ūdens spēku elektrības iegūšanā, ierīkojot vecā muižas ēkā ūdens ratu ar ģeneratoru, kas atradās Vidus ezera krastā. Nedaudz vēlāk, 1913. gadā, Līvens uzbūvēja tā laika modernāko HES Baltijā, kurš sagalbājies līdz mūsdienām. Tālākais ceļš aizvedīs uz skaisto Tepera ezera promenādi, kas ir iecienīta pastaigu un atpūtas vieta Smiltenē. Pateicoties tieši aizsportam Abula upē ir izveidots Tepera ezers, tā notecē radies Smiltenes “ūdenskritums”, kur sēžot uz soliņa  var klausīties meditējošās ūdens skaņās.

 

 

Foto: Evija Ziemiņa

 

Pastaigai Jāņukalnā piemīt īstens patriotisma gars. Uz viena no pilsētas pakalniem izvietots 35 metrus augstais monumentālais karogs, kas ir viens no augstākajiem karogiem Latvijā.  

 

 

 

Foto: Agita Ļeļeva

Cērtenes pilskalns ir vieta ne tikai pastaigām, bet arī braucieniem ar velo divatā vai ar ģimeni, kā arī vēstures mīļotājiem, jo tieši tur ir jūtams sevišķi spēcīgs enerģijas starojums.  Pastaigu vieta ir klusa meža ieskauta, sekojot takai un norādēm ir iespējams aplūkot kādu no pilskalna objektiem- dziedinātavu, amfiteātri vai Priesterkalnu-, kā arī pakājē pie upītes ir izveidota piknika vieta. Pilskalns ir vissenākais Smiltenes vēstures pagātnes liecinieks. 13. gadsimta sākumā šajā vietā bijusi viena no spēcīgākajām Tālavas zemes pilīm. Pilskalna augstums no Cērtenes upītes puses sasniedz gandrīz 25 m. Lai pilskalnu nocietinātu, tam visapkārt izrakts līdz 12 m dziļš grāvis, ko uzskata par vienu no grandiozākajām fortifikācijas būvēm Latvijas pilskalnos.

 

Foto: Evija Ziemiņa

Mazliet ārpus pilsētas robežām atrodas ierīkots Silvas dendroloģiskais parks, kas ir valsts nozīmes īpaši aizsargājama dabas teritorija. Tajā var aplūkot koku un krūmu sugas, kuras citviet tik bieži nav sastopamas. Interesanti, ka vairākām sugām tā ir izplatības areāla tālākā augšanas vieta uz ziemeļiem. 

 

 

Foto: Lelde Atlāce

Bilskas ezera apkārtnē tiek veidota koka taka, kas ved tieši gar ezera krastu. Pārpurvotais ezera krasts ir īpašs ar tur sastopamiem augiem un dzīvniekiem. Pavasarī skaisti zied spilves, bet vasarā baltiem ziediem plaukst purva cūkauši un ziedoši dzērveņu krūmāji noklāj mežmalu. 

 

Foto: Kārlis Pildiņš

 

Smiltenes novadam ir pašiem sava Latvija! Blakus Niedrāja ezeram atrodas vēl seši mazāki meža ieskauti ezeri, viens no tiem ir  Salaiņa ezers, kura kontūra atgādina Latviju. Takas mežā tiek izmantotas ne tikai pastaigām, bet arī nūjošanai un braukšanai ar velo. Ezera krastos ir labiekārtotas peldvietas un piknika vietas. 

Apes Novads
Gulbenes novads
Raunas Novads
Slider